Vishay/Dale RNC60H1653DSRSL
RNC60H1653DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1653DSRSL
Brief Description
RES 165K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1653DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1653DSRSL
QUANTITY
RNC60H1653DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1653DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1653DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1653DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1653DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1653DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1653DSRSL
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 30 OHM 0805 datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT MLX90129 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ANT VHF AB 1/4 SELECT datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBJ datasheet.pdf
ICL 2.5 OHM 15% 10A 15.24MM datasheet.pdf