Vishay/Dale RNC60H1672DSRE6
RNC60H1672DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1672DSRE6
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1672DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1672DSRE6
QUANTITY
RNC60H1672DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1672DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1672DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1672DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1672DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1672DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1672DSRE6
CONN MALE RCPT 8POS REAR MT datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf