Vishay/Dale RNC60H1672FSB14
RNC60H1672FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1672FSB14
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1672FSB14.pdf
Availability of RNC60H1672FSB14
QUANTITY
RNC60H1672FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1672FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1672FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1672FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1672FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1672FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1672FSB14
RES SMD 4.12K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 14 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf