Vishay/Dale RNC60H1673DSRSL
RNC60H1673DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1673DSRSL
Brief Description
RES 167K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1673DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1673DSRSL
QUANTITY
RNC60H1673DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1673DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1673DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)167k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1673DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1673DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1673DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1673DSRSL
MOSFET P-CH 100V 1.1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 7POS VERT 15AU datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 19.1MM 5/PK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 554MA 400 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf