Vishay/Dale RNC60H1692FSBSL
RNC60H1692FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1692FSBSL
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1692FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1692FSBSL
QUANTITY
RNC60H1692FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1692FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1692FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1692FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1692FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1692FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1692FSBSL
HEADER OPEN .025"DIA .400 24POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A 15GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 28G STNDRD 8-MSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf