Vishay/Dale RNC60H1692FSR36
RNC60H1692FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1692FSR36
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1692FSR36.pdf
Availability of RNC60H1692FSR36
QUANTITY
RNC60H1692FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1692FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1692FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1692FSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1692FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1692FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1692FSR36
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 36POS datasheet.pdf
CONN PIN 15POS UNIV M-N-L 2 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf