Vishay/Dale RNC60H1694BSRSL
RNC60H1694BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1694BSRSL
Brief Description
RES 1.69M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1694BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1694BSRSL
QUANTITY
RNC60H1694BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1694BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1694BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1694BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1694BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1694BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1694BSRSL
IC REG BUCK ADJ 1A 10LLP datasheet.pdf
IC AUDIO POWER AMP LV 8-DMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C AMBER SMD datasheet.pdf
SFP+ 1X1 CAGE ASSY PRESS-FIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf