Vishay/Dale RNC60H1722BSRSL
RNC60H1722BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1722BSRSL
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1722BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1722BSRSL
QUANTITY
RNC60H1722BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1722BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1722BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1722BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1722BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1722BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1722BSRSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT DUAL 50MSPS 48-CDIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.52K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf