Vishay/Dale RNC60H1722DSRSL
RNC60H1722DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1722DSRSL
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1722DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1722DSRSL
QUANTITY
RNC60H1722DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1722DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1722DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1722DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1722DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1722DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1722DSRSL
RES ARRAY 5 RES 220 OHM 6SSIP datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 750W datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf