Vishay/Dale RNC60H1723DSB14
RNC60H1723DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1723DSB14
Brief Description
RES 172K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1723DSB14.pdf
Availability of RNC60H1723DSB14
QUANTITY
RNC60H1723DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1723DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1723DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1723DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1723DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1723DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1723DSB14
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A D2PAK datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES MO 1W 1.82K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
OSC VCXO 3.3V ACT HI/HI Z SMD datasheet.pdf