Vishay/Dale RNC60H1761DSRSL
RNC60H1761DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1761DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.76K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1761DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1761DSRSL
QUANTITY
RNC60H1761DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1761DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1761DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.76k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1761DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1761DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1761DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1761DSRSL
RES 30 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS STR .100" TIN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3/16" 7.75" datasheet.pdf