Vishay/Dale RNC60H1781DSRE6
RNC60H1781DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1781DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1781DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1781DSRE6
QUANTITY
RNC60H1781DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1781DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1781DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1781DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1781DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1781DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1781DSRE6
FIXED IND 220UH 3.5A 74 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO263-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.9V 4-USP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 360PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf