Vishay/Dale RNC60H1782FSRSL
RNC60H1782FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1782FSRSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1782FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1782FSRSL
QUANTITY
RNC60H1782FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1782FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1782FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1782FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1782FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1782FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1782FSRSL
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf