Vishay/Dale RNC60H1783DSBSL
RNC60H1783DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1783DSBSL
Brief Description
RES 178K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1783DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1783DSBSL
QUANTITY
RNC60H1783DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1783DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1783DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1783DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1783DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1783DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1783DSBSL
NUT DRIVER HEX SOCKET 8MM 9.57" datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 10A TO-220AB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EGR EG3 24/48 VAC/DC S datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf