Vishay/Dale RNC60H1801DSRSL
RNC60H1801DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1801DSRSL
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1801DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1801DSRSL
QUANTITY
RNC60H1801DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1801DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1801DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1801DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1801DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1801DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1801DSRSL
IC DRVR/RCVR LVPECL PREC 8-MLF datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DSBGA datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG BLK/BLK 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUS 10POS DUAL 4.2MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 32W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5.08MM 3POS BLACK datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf