Vishay/Dale RNC60H1802BSRSL
RNC60H1802BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1802BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1802BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1802BSRSL
QUANTITY
RNC60H1802BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1802BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1802BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1802BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1802BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1802BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1802BSRSL
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC POWER/BATTERY MGMT 48-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SOM AM3517 MODULE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA10 PG21 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf