Vishay/Dale RNC60H1803DSRSL
RNC60H1803DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1803DSRSL
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1803DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1803DSRSL
QUANTITY
RNC60H1803DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1803DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1803DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1803DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1803DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1803DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1803DSRSL
IC TXRX SLEW TIA/EIA-485 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TVSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
5707 APPLIANCE INLET FLTR 6A M5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf