Vishay/Dale RNC60H1821FSRSL
RNC60H1821FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1821FSRSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1821FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1821FSRSL
QUANTITY
RNC60H1821FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1821FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1821FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1821FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1821FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1821FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1821FSRSL
FIXED IND 2.2MH 80MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 24-51 SOCKET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY MIXER 2V SC-70 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" YEL NI datasheet.pdf