Vishay/Dale RNC60H1822FRB14
RNC60H1822FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1822FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1822FRB14.pdf
Availability of RNC60H1822FRB14
QUANTITY
RNC60H1822FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1822FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1822FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1822FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1822FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1822FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1822FRB14
CAP ALUM 83000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC MUX DIFF 2:1 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS 1MM STR W/PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf