Vishay/Dale RNC60H1822FRRSL
RNC60H1822FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1822FRRSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1822FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1822FRRSL
QUANTITY
RNC60H1822FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1822FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1822FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1822FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1822FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1822FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1822FRRSL
LENS TRANSPARNT SQUARE COLORLESS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HARDWARE 0.65MM 80-PIN QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.235A 80 MOHM datasheet.pdf