Vishay/Dale RNC60H1822FSBSL
RNC60H1822FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1822FSBSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1822FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1822FSBSL
QUANTITY
RNC60H1822FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1822FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1822FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1822FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1822FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1822FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1822FSBSL
RES SMD 383 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 2CHAN DDR 20QFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN M12 5POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf