Vishay/Dale RNC60H1823FRB14
RNC60H1823FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1823FRB14
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1823FRB14.pdf
Availability of RNC60H1823FRB14
QUANTITY
RNC60H1823FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1823FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1823FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1823FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1823FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1823FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1823FRB14
RES SMD 82K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 1A OPENEND COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 720MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 925MA 175 MOHM datasheet.pdf