Vishay/Dale RNC60H1842FSB14
RNC60H1842FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1842FSB14
Brief Description
RES 18.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1842FSB14.pdf
Availability of RNC60H1842FSB14
QUANTITY
RNC60H1842FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1842FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1842FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1842FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1842FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1842FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1842FSB14
IC SYSTEM BASE W/CAN 28-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2.5W SNG 24V 3.3V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
SC/UPC JPR SM 3.0MM RSR 5M datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8USIL datasheet.pdf