Stackpole Electronics Inc. RNF12CTC69K8
RNF12CTC69K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12CTC69K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RNF12CTC69K8.pdf
Availability of RNF12CTC69K8
QUANTITY
RNF12CTC69K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12CTC69K8
Internal Part NumberEIS-RNF12CTC69K8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12CTC69K8
Related LinksRNF12C, RNF12CTC69K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12CTC69K8 Details Description
Related parts for RNF12CTC69K8
RES SMD 187 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
POWER STRIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf