Vishay/Dale RNC60H1844DSB14
RNC60H1844DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1844DSB14
Brief Description
RES 1.84M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1844DSB14.pdf
Availability of RNC60H1844DSB14
QUANTITY
RNC60H1844DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1844DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1844DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.84M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1844DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1844DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1844DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1844DSB14
SWITCH KNOB ALT 3POS SPST BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 320MW SOD323 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 1CH HVSOF6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
ICOLATOR RECEPTACLE 1310NM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf