Vishay/Dale RNC60H1870BSRE6
RNC60H1870BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1870BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1870BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1870BSRE6
QUANTITY
RNC60H1870BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1870BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1870BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1870BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1870BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1870BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1870BSRE6
DIODE GEN PURP 200V 2A SMB datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.1V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL SERIAL 24-SSOP datasheet.pdf
PREM IMPACT TL/W BLADE 110/66 datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 2AWG RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 58A IPAK datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT RA datasheet.pdf