Vishay/Dale RNC60H1871BRB14
RNC60H1871BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1871BRB14
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1871BRB14.pdf
Availability of RNC60H1871BRB14
QUANTITY
RNC60H1871BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1871BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1871BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1871BRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1871BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1871BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1871BRB14
FIXED IND 7.6UH 5.9A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN IDC DB 6POS 2.5MM BLK PCB datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 14BIT 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
PLUGGABLE TYPE 2 ARRESTER datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT PURPLE datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
1.25MM M HSG 10POS SMT datasheet.pdf
MODBUS, GSM 3G HSPA BM datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf