Vishay/Dale RNC60H1871BRBSL
RNC60H1871BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1871BRBSL
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1871BRBSL.pdf
Availability of RNC60H1871BRBSL
QUANTITY
RNC60H1871BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1871BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1871BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1871BRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1871BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1871BRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1871BRBSL
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V X5R 0504 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 2.1A 70 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL O-D 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf