Vishay/Dale RNC60H1872BSR36
RNC60H1872BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1872BSR36
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1872BSR36.pdf
Availability of RNC60H1872BSR36
QUANTITY
RNC60H1872BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1872BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1872BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1872BSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1872BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1872BSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1872BSR36
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 208 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf