Vishay/Dale RNC60H1872FMB14
RNC60H1872FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1872FMB14
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1872FMB14.pdf
Availability of RNC60H1872FMB14
QUANTITY
RNC60H1872FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1872FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1872FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1872FMB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1872FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1872FMB14 Details Description
Related parts for RNC60H1872FMB14
IC DGTL POT 50K UP/DN TSOT23-8 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 150MA 4.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 22 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NAT 36"L X 30"W datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf