Vishay/Dale RNC60H1873FSB14
RNC60H1873FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1873FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1873FSB14.pdf
Availability of RNC60H1873FSB14
QUANTITY
RNC60H1873FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1873FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1873FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1873FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1873FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1873FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1873FSB14
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1611 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
REGULATOR 300VAC 2 OUTLETS datasheet.pdf
IC SIGNAL CONDITIONING 36KHZ QFN datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC PROG QUAD 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf