Vicor Corporation VI-20L-MY-F1
VI-20L-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-20L-MY-F1.pdf
Availability of VI-20L-MY-F1
QUANTITY
VI-20L-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20L-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20L-MY-F1
Related LinksVI-20L, VI-20L-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20L-MY-F1 Details Description
Related parts for VI-20L-MY-F1
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR CONV ADM2482 3.3V IN datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
COMBO 7W2 M PCB R/A G50 50O Z datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf