Vishay/Dale RNC60H1874FMRE6
RNC60H1874FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1874FMRE6
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1874FMRE6.pdf
Availability of RNC60H1874FMRE6
QUANTITY
RNC60H1874FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1874FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1874FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1874FMRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1874FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1874FMRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1874FMRE6
MOSFET N-CH 150V 9A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN W/FILTER 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
RES 49K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf