Vishay/BCcomponents SFR25H0001200JA500
SFR25H0001200JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001200JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001200JA500.pdf
Availability of SFR25H0001200JA500
QUANTITY
SFR25H0001200JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001200JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001200JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001200JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001200JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001200JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001200JA500
CONV DC-DC 12VADJ 48VIN 8.5A VRT datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 370MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SLA 17/180B 3.2SN OR BX datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
8UF 100V 10.5X25 AXI datasheet.pdf