Vishay/Dale RNC60H18R7FSBSL
RNC60H18R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H18R7FSBSL
Brief Description
RES 18.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H18R7FSBSL.pdf
Availability of RNC60H18R7FSBSL
QUANTITY
RNC60H18R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H18R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H18R7FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H18R7FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H18R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H18R7FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H18R7FSBSL
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC SERIAL-IN SHIFT-REG 16SO datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 800MA 50 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf