Vishay/Dale RNC60H1910FSRE6
RNC60H1910FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1910FSRE6
Brief Description
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1910FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1910FSRE6
QUANTITY
RNC60H1910FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1910FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1910FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1910FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1910FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1910FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1910FSRE6
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT VERTICAL 120POS .050 datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 3.3V NEG-EN datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
04 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
3300UF 100V 40X40MM 85C 12000H datasheet.pdf