Vishay/Dale RNC60H1911BSRSL
RNC60H1911BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1911BSRSL
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1911BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1911BSRSL
QUANTITY
RNC60H1911BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1911BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1911BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1911BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1911BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1911BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1911BSRSL
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 24POS datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 29.98MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf