Vishay/Dale RNC60H1912BSBSL
RNC60H1912BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912BSBSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1912BSBSL
QUANTITY
RNC60H1912BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1912BSBSL
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - APK26B/AE26M/APK26B datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FEP WIRE 26AWG OR 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf