Vishay/Dale RNC60H1912BSRE6
RNC60H1912BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912BSRE6
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1912BSRE6
QUANTITY
RNC60H1912BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1912BSRE6
STRAP BATTERY FIBRE BASE 9V 7"LD datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 55NS 28SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 32DIP datasheet.pdf
VARISTOR 162V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf