Vishay/Dale RNC60H1912DSRSL
RNC60H1912DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1912DSRSL
QUANTITY
RNC60H1912DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1912DSRSL
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PTC RESET 16V SMD 1812 1.25A datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X4 S-GRADE 1M datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF FIXED datasheet.pdf
IC CPLD datasheet.pdf
RED 2 POS RTN L PLASTIC datasheet.pdf
3,3UF 160V 6,3X11 datasheet.pdf