Microchip Technology PIC24FJ64GB202-E/SO
PIC24FJ64GB202-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB202-E/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ64GB202-E/SO.pdf
Availability of PIC24FJ64GB202-E/SO
QUANTITY
PIC24FJ64GB202-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB202-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB202-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 30/Mar/2015
Errata Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PIC24FJ128GB204 Family Errata 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SmartCard, SPI, UART/USART
PeripheralsAES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size64KB (64K x 8)
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB202-E/SO
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GB202-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB202-E/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB202-E/SO
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PATCH CABLE LC/LC AQUA 33' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf