Vishay/Dale RNC60H1912FRB14
RNC60H1912FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912FRB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912FRB14.pdf
Availability of RNC60H1912FRB14
QUANTITY
RNC60H1912FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1912FRB14
SWITCH KEYCODE BCD PC PROGRAM datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE/PWR MGMT 16QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 700MW SFLAT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf