Vishay/Dale RNC60H1912FRRSL
RNC60H1912FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912FRRSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1912FRRSL
QUANTITY
RNC60H1912FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1912FRRSL
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
IC UART QUAD 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 17NS 68PLCC datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 TERM 40QFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf