Vishay/Dale RNC60H1932DSRE6
RNC60H1932DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1932DSRE6
Brief Description
RES 19.3K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1932DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1932DSRE6
QUANTITY
RNC60H1932DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1932DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1932DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1932DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1932DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1932DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1932DSRE6
HANDLE CARRY LEATHER BLK 5 3/4" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 128TQFP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 3000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA SOD323 datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf