Vishay/Dale RNC60H1933DSRE6
RNC60H1933DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1933DSRE6
Brief Description
RES 193K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1933DSRE6.pdf
Availability of RNC60H1933DSRE6
QUANTITY
RNC60H1933DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1933DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1933DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)193k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1933DSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1933DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1933DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1933DSRE6
DIODE GEN PURP 75V 200MA LLDS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS .100 30AU datasheet.pdf
CONV A/D 10BIT 20MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .187/.250 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf