Vishay/Dale RNC60H1961DSRSL
RNC60H1961DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1961DSRSL
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1961DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1961DSRSL
QUANTITY
RNC60H1961DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1961DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1961DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1961DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1961DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1961DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1961DSRSL
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD GW datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.24A 200 MOHM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.3A datasheet.pdf