Vishay/Dale RNC60H1962BSB14
RNC60H1962BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1962BSB14
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1962BSB14.pdf
Availability of RNC60H1962BSB14
QUANTITY
RNC60H1962BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1962BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1962BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1962BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1962BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1962BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1962BSB14
BACKSHELL DB50 PLAIN PLASTIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf