Vishay/Dale RNC60H1964DSB14
RNC60H1964DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1964DSB14
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1964DSB14.pdf
Availability of RNC60H1964DSB14
QUANTITY
RNC60H1964DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1964DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1964DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1964DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1964DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1964DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1964DSB14
MOSFET P-CH 40V 10.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2PR 16-TSSOP datasheet.pdf
24CIR MTA100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 11152FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TEN60 PRESS-FIT VERT RECPT ASSY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf