Vishay/Dale RNC60H1964DSRSL
RNC60H1964DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1964DSRSL
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1964DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1964DSRSL
QUANTITY
RNC60H1964DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1964DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1964DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1964DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1964DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1964DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1964DSRSL
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG TAN 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE COMPOBUS/S datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CASE ALUM GRAY 10.67"L X 18.54"W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf