TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T15B18PC
MS27466T15B18PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T15B18PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS27466T15B18PC.pdf
Availability of MS27466T15B18PC
QUANTITY
MS27466T15B18PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T15B18PC
Internal Part NumberEIS-MS27466T15B18PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T15B18PC
Related LinksMS27466, MS27466T15B18PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T15B18PC Details Description
Related parts for MS27466T15B18PC
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/YELLOW datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 14SSOP datasheet.pdf
RES 3.60 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf